Денис Бугай та Микита Нуралін представили Звіт щодо модернізації КПК

Денис Бугай та Микита Нуралін представили Звіт за результатами обговорення Кримінального процесуального кодексу України. Звіт відображає необхідність модернізації Кодексу в частині принципу змагальності та права на захист.

Звіт підготовлений у межах імплементації грантової ініціативи «Ефективне застосування та модернізація Кримінального процесуального кодексу України у світлі принципу змагальності та права на захист», що впроваджувалась Асоціацією правників України за фінансування проекту Ради Європи «Подальша підтримка реформи кримінальної юстиції в Україні».

КПК України існує вже протягом п’яти років, але у процесі його імплементації виявилося слабке місце — забезпечення права на захист та змагальності процесу. Експерти зауважили, що є системні проблеми в частині практичного застосування процесуальних норм учасниками процесу. При складанні Звіту та наданні своїх рекомендацій експерти виходили як із власного досвіду захисту у кримінальних провадженнях, так і брали до уваги відгуки інших адвокатів, суддів, представників правоохоронних органів. Так, щоб виявити проблемні питання, провели три експертні обговорення у Києві, Львові та Харкові з метою сприяння діалогу між суддями, правоохоронцями, прокурорами, міжнародними експертами Ради Європи та юридичною спільнотою на центральному та регіональному рівнях.

Учасниками обговорення були судді усіх інстанцій, зокрема новоствореного Верховного Суду, адвокати, прокурори Генеральної прокуратури України та місцевих прокуратур, науковці, які спеціалізуються на кримінальному процесі, та міжнародні експерти Ради Європи. Так, спікерами виступили Президент Асоціації правників України (АПУ) у відставці Денис Бугай, міжнародні консультанти Ради Європи Джеймс Гамільтон та Джеремі МакБрайд, суддя Верховного суду Олександра Яновська, експерт програми Дмитро Кухнюк та учасники першої сотні Програми «Адвокат Майбутнього» Микита НуралінЄвген Грушовець, Оксана Дитинко, Марина Старовойтова.

Обговорення показали, що значна частина проблем виходить з невірного правозастосування КПК України, а не у зв’язку з відсутністю чи неправильним формулюванням конкретних норм. Проте юридична спільнота радить внести зміни, дотримуючись філософії та принципів КПК. Зокрема, учасники погодились із необхідністю посилення ролі інституту слідчого судді та захисту адвокатської таємниці.

Микита Нуралін так описав процес підготовки звіту: «Попередньо ми консолідували власний досвід, відгуки адвокатів, суддів та прокурорів щодо недоліків КПК України в частині реалізації принципу змагальності та права на захист. Пропозиції щодо нейтралізації недоліків були обговорені у Львові, Києві та Харкові з залученням всіх заінтересованих осіб.  Дискусії стали важливим етапом, оскільки висловлені різні точки зору. Це дало змогу оцінити пропозиції усіх сторін, в т.ч. науковців та міжнародних експертів Ради Європи».

Підготовлений Звіт не є нав’язуванням якихось конкретних пропозицій. Він репрезентує думки учасників обговорень. Звіт слугуватиме орієнтиром для подальшої модернізації КПК України».

«Адвокат Майбутнього» – дієва мережа адвокатів, що об’єднує лідерів думок адвокатури, які надають правничу допомогу відповідно до найвищих етичних стандартів, є агентами змін у суспільстві та лідерами у професійній спільноті. Програма «Адвокат Майбутнього» була розроблена протягом 20162017 рр. за підтримки проекту «Доступна та якісна правова допомога в Україні» з експертним внеском Канадської асоціації юристів. У 2018 р. Програма «Адвокат Майбутнього» реалізується Асоціацією правників України та Всеукраїнським об’єднанням адвокатів, які надають безоплатну правову допомогу, за підтримки Посольства Сполучених Штатів Америки та проекту «Доступна та якісна правова допомога в Україні», що фінансується Урядом Канади та впроваджується Канадським бюро міжнародної освіти.