Емоційний інтелект (ЕQ) для адвоката: як керувати емоціями і досягати успіху

Ви помічали, що часто відмінники після закінчення школи не роблять собі ВАУ-кар’єру? В навчальному закладі ця людина досягла успіхів, отримує грамоти, подяки, медалі. А після чомусь губиться. Люди з високим рівнем IQ отримують червоний дипломом, а на престижну високооплачувану роботу влаштовуються не вони. То в чому ж секрет?  Що потрібно для успішного просування по кар’єрних сходах?

На Заході існує приказка: «IQ дає тобі роботу, а ЕQ – кар’єру». Що таке емоційний інтелект та як його застосовувати в роботі та особистому житті адвоката 7 липня на спеціальному семінарі-практикумі дізналися учасники Програми «Адвокат Майбутнього». Захід відбувся за підтримки проекту «Доступна та якісна правова допомога в Україні».

Отже, IQ відповідає за логіку та раціональне мислення. ЕQ – за інтуїтивне мислення та емоційність. Емоційний інтелект – це здатність розуміти свої почуття і почуття інших, вміння керувати своїми емоціями і нести за них відповідальність.

ЕQ допомагає зрозуміти, як використовувати емоції і думати ефективніше. Дає навик подивитися на ситуацію під різними кутами і вирішувати проблеми «виходячи за рамки». Погодьтеся, саме те, що потрібно адвокатам.

То як же розвивати емоційний інтелект?

Розвивайте самоконтроль, пам’ятайте, що не емоції, керують вами, а ви здатні керувати емоціями.

Для цього потрібно періодично ставити собі запитання: «Що я зараз відчуваю?», починаючи з базових станів (радість, страх, смуток, злість). Це допоможе контролювати імпульсивні почуття та поведінку.

Спостерігайте. Вчіться спостерігати за тим, як ведуть себе люди, які почуття вони переживають. Адже часто ми помиляємося в почуттях, сприймаючи одні за інші.

Спробуйте розуміти почуття інших. Майже 90% спілкування відбувається невербальним шляхом, через емоції, жести і міміку. Тренуйте зорову пам’ять, щоб навчитися розпізнавати емоції людей. Є відмінний метод для розвитку цього навику – відокремлюйте картинку від звуку – спробуйте подивитися телевізор, вимкнувши гучність.

Аби зрозуміти, що важливо для вашого співрозмовника, звертайте увагу на «ключові слова». Це ті слова, які були вимовлені інакше, ніж усі інші.  Їх можна виокремити, наприклад, по тому, як голосно людина говорить, чи як швидко. Про особисті речі люди зазвичай  говорять тихіше, повільніше, голос стає нижчим.

Також момент коли ваш співрозмовник починає використовувати більш широку, активну жестикуляцію може свідчити про те, що зараз він більш відвертий.

Фрази: «Я вас почув», або «Я вас зрозумів» не працюють. Бо в них немає доказів того, що ви дійсно почули людину. Замість цього краще сказати «Ви маєте на увазі», та резюмувати все, що сказав співрозмовник. Це зробить комунікацію ефективнішою.

Найцікавіше, що на відміну від IQ, емоційний інтелект можна розвивати в будь-якому віці. Якщо логічні здібності розвивають до 17 років, максимум до 25 (ось чому так важливо не змарнувати цей період в освіті), то пік розвитку EQ – це 40 років. Тому, гайда розвивати EQ просто зараз!

Нагадаємо, що Програма «Адвокат Майбутнього» – перша канадсько-українська програма професійного розвитку адвокатів, спрямована на розвиток soft skills.

Вона була розроблена канадськими адвокатами та адаптована українськими експертами. З 707 конкурсантів було обрано 111 адвокатів, які протягом 2017 р. пройдуть 4 модулі у Києві, Львові, Харкові та Одесі. Теми модулів: робота з клієнтом, взаємодія адвоката з судом та іншими учасниками процесу, комунікація у адвокатській спільноті та зв’язки з громадськістю та медіа. Програма реалізується Асоціацією правників України (АПУ) та Всеукраїнським об’єднанням адвокатів, що надають безоплатну правову допомогу (BALAP) за підтримки проекту “Доступна та якісна правова допомога в Україні”, що впроваджується Канадським бюро міжнародної освіти у партнерстві з Координаційним центром з надання правової допомоги та фінансується урядом Канади. 

Текст вперше був опублікований в Юридичній Газеті.