«Ми Зароджуємо Характер і Стиль Адвокатури Майбутнього», – Перша Конференція Випускників та Учасників Програми «Адвокат Майбутнього»

14.12.2017 р. Програма «Адвокат Майбутнього» провела першу конференцію своїх випускників та учасників для обміну досвідом і кращими практиками між адвокатами, метою якої є розвиток правничої спільноти та утвердження верховенства права в Україні. Окрім майже 200 адвокатів Програми, участь у конференції взяли експерти та тренери, представники партнерів Програми та гості.

Захід розпочав вже другий етап Програми – навчання другої сотні учасників, яке стартувало 15.12.2017 р. у м. Києві. Також конференція ознаменувала фінал першого етапу Програми «Адвокат Майбутнього», тренінги якої проходили впродовж року в 4-х найбільших містах України: Києві, Львові, Харкові та Одесі. 109 учасників першого набору Програми навчалися з фаховими експертами та тренерами на 4-х навчальних модулях, які охоплюють найважливіші теми в роботі адвоката. Наскрізними темами стали етика, лідерство та соціальна роль адвоката.

Посол Канади в Україні Роман Ващук під час конференції висловив сподівання, що адвокати майбутнього зможуть стати рушійною силою, яка змінить адвокатуру: «Імідж адвокатури та судової влади потрібно розвіювати щоденною вашою працею. Ви повинні нагадувати своїм прикладом, що є дієва адвокатура, справедливі суди, система безоплатної правової допомоги. Програма дає нові ідеї, новий досвід українським адвокатам. Ваші досягнення сьогодні – це є доказ того, що ситуація у правосудді змінюється. Ми готові й надалі підтримувати проект «Адвокат Майбутнього».

У своєму відеозверненні віце-президент Канадського бюро міжнародної освіти та директорка проекту «Доступна та якісна правова допомога в Україні», який фінансується Урядом Канади, Лариса Бізо зазначила, що Програма є прогресивним явищем для України, оскільки готувалася на основі попередньо виявлених потреб української адвокатури: «Ми щасливі бачити, що учасники мали можливість подивитися на себе та свою роботу іншими очима, вдосконалити навички та компетенції, необхідні для професійної діяльності, а також зустріли однодумців, з якими разом планують впроваджувати зміни. Для багатьох учасників цінним був досвід адвокатів, які надають безоплатну правову допомогу, а саме щодо роботи з вразливими верствами населення. Завдяки програмі до адвокатів прийшло усвідомлення єдності та спільних цінностей, що сприятиме розвитку професійної спільноти. Зокрема, більш глибоке розуміння правозахисної та правопросвітницької функції адвокатури».

У 2018 р. до партнерів Програми «Адвокат Майбутнього» приєдналося Посольство Сполучених Штатів Америки. Тимчасово повірений у справах США Джордж Кентзауважив, що посольство сприяє професійному розвитку адвокатів, а Програма пропонує найвищі стандарти такого навчання: «Ми пишаємося тим, що підтримуємо другу сотню проекту «Адвокат Майбутнього». Ця Програма є не лише унікальною можливістю для адвокатів покращити свої професійні навички, а й шансом покращити рівень надання правничої допомоги по всій Україні. Вона об’єднує лідерів юридичного ринку з різних куточків України, а також дає адвокатам можливість поділитися кращими практиками й досвідом».

Звертаючись до учасників та випускників Програми, президент Асоціації правників України Андрій Стельмащук відзначив: «Програма «Адвокат Майбутнього» – це дуже потужний крок на шляху до реформування системи адвокатури в Україні. Кожен з вас робить внесок у зміну професії, імплементацію кращих практик, об’єднання адвокатської спільноти. Разом, спільними зусиллями, крок за кроком ми досягаємо реформування правової системи в Україні. Адже разом – ми сила».

Голова правління Всеукраїнського об’єднання адвокатів, які надають безоплатну правову допомогу, Вікторія Мітько висловила сподівання щодо проектів випускників та їхньої участі у вдосконаленні адвокатури, привітала нових учасників та закликала адвокатів подавати свої кандидатури на наступні набори до Програми.

Висловлюючи свою думку про стан адвокатури в Україні, заступник Міністра юстиції України Гія Гецадзе зазначив, що реформування системи юридичної освіти є одним з пріоритетних напрямків роботи для Міністерства юстиції: «Сьогодні юристам потрібні не лише профільні знання, а й практичні навички та цінності. Наразі проект «Адвокат Майбутнього» це єдина платформа, яка дає такі додаткові навички адвокатам».

Підбиваючи підсумки першого навчального курсу, організатори розповіли про річні досягнення проекту. Так, протягом року учасники сформували 4 бібліотеки професійної літератури та матеріалів для розвитку адвокатів.

Учасник Сергій Жуков та експерт Олександра Яновська стали суддями Верховного суду. 8 учасників стали членами органів адвокатського самоврядування Львова, Рівного, Черкас, Одеси, Кропивницького та Житомира.

Також за рік навчальних модулів учасники розробили проект Стратегічного документа «Адвокатура Майбутнього», який надалі буде вдосконалюватися вже учасниками другої сотні.

Керівник Програми Андрій Вишневський у своїй презентації «Адвокат Майбутнього» – комунікаційна платформа, професійна спільнота, унікальний шанс» наголосив, що стан адвокатури України може бути перешкодою для реалізації судової реформи через пониження етичних стандартів та опір змінам: «Всі ці зміни потребують серйозної підтримки, яка може сформуватися тільки в надрах адвокатури. Лише критична кількість адвокатів, які поділяють цінності й такі зміни, можуть зрушити реформу адвокатури з місця. Саме з цих причин етика та лідерство стали двома наскрізними темами Програми «Адвокат Майбутнього». Розвиток навичок, які отримують учасники, побудований на таких нових цінностях адвокатури як незалежність та самоврядність. Тому Програма стала майданчиком, який збирає адвокатів, які поділяють такі цінності».

На панельній сесії «Нові набуті навички – нові досягнуті успіхи: досвід випускників» учасники першої сотні Програми представили свої найбільш значущі соціальні проекти. Адвокат із Києва Катерина Власюк розповіла про адвокацію Стамбульської конвенції, а також як участь у Програмі допомогла їй розпочати активну роль в цьому процесі. Адвокат зі Львова Христина Кіт, яка займається захистом прав жінок, що постраждали від домашнього насильства, представила першу асоціацію жінок-юристок України «ЮрФем». Випускниця Програми Віра Михайленко представила результати дослідження правосуддя перехідного періоду в контексті бойових дій на сході України. «В отриманні таких навичок і знань, а також у напрацюванні технології їх використання допомогла програма «Адвокат майбутнього». Однак найважливіше – від участі в програмі є усвідомлення згуртованості адвокатури як певної корпорації змін, здатної впливати на всі сфери суспільного і державного життя», – зазначила адвокат.

Випускниця Програми з Одеси Наталя Маркочева розповіла, як на власному досвіді змогла змінити систему закупівлі ліків для людей, які борються з онкологічними захворюваннями. Випускник Програми Артем Донець представив новітню краудфандінгову платформу «Народний адвокат», спрямовану на надання широким громадським колам інструменту для збору коштів та спільного фінансування ініціатив, що потребують юридичної підтримки. Модератором сесії виступив Денис Бугай, Президент АПУ у відставці.

Протягом другої панельної сесії «Професійна етика, уникнення конфлікту інтересів та запобігання корупції: рефлексії випускників та учасників» випускники Програми Володимир Марусяк, Микола Касьян та учасниці другого набору Валерія Савчук таАндріана Кульчицька дискутували на тему етики в адвокатській спільноті та уникнення конфлікту інтересів. Володимир Марусяк зазначив: «Адвокатура повинна бути незалежною від зовнішніх та внутрішніх чинників. Адвокати повинні стати справжніми агентами змін, кожен у своїй сфері». Організація такого діалогу між адвокатами дозволяє робити внесок у виховання нового покоління відповідальних лідерів. Модераторами виступили суддя Верховного суду Олександра Яновська, а також експерт програми та адвокат Юлія Лісова.

Підсумував дискусію філософ Андрій Баумейстер своєю промовою «Справедливість і дух права».

Вперше опубліковано на сайті видання «Юридична Газета».

Матеріал, викладений у цій статті, не є офіційною позицією програми «Адвокат Майбутнього», Асоціації правників України, Всеукраїнського об’єднання адвокатів, які надають безоплатну правову допомогу, проекту «Доступна та якісна правова допомога в Україні», Канадського бюро міжнародної освіти або Уряду Канади та Відділу з правоохоронних питань Посольства США в Україні.

Інформаційна довідка

«Адвокат Майбутнього» – це унікальна Програма професійного розвитку, обміну досвідом та кращими практиками для адвокатів заради посилення їхньої лідерської ролі в реалізації реформ, розвитку правничої спільноти та утвердження верховенства права в Україні.

«Адвокат Майбутнього» – дієва мережа адвокатів, що об’єднує лідерів думок адвокатури, які надають правничу допомогу відповідно до найвищих етичних стандартів, є агентами змін у суспільстві та лідерами у професійній спільноті.

Програма «Адвокат Майбутнього» була розроблена протягом 2016-2017 рр. за підтримки проекту «Доступна та якісна правова допомога в Україні» з експертним внеском Канадської асоціації юристів.

У 2018 р. Програма «Адвокат Майбутнього» реалізується Асоціацією правників України та Всеукраїнським об’єднанням адвокатів, які надають безоплатну правову допомогу, за підтримки Посольства Сполучених Штатів Америки та проекту «Доступна та якісна правова допомога в Україні», що фінансується Урядом Канади та впроваджується Канадським бюро міжнародної освіти.