Адвокати Майбутнього Діляться Враженнями від Програми

За місяць закінчується навчання першої сотні учасників Програми «Адвокат Майбутнього» – проекту професійного розвитку, обміну досвідом та кращими практиками для адвокатів заради посилення їх лідерської ролі у реалізації реформ, розвитку правничої спільноти та утвердження верховенства права в Україні. Учасники пройшли три навчальні модулі з чотирьох і захоплено діляться враженнями від Програми.

Кухар АннаКухар Анна Робоча рутина адвоката, переплітаючись з всепоглинаючою несправедливістю, корумпованістю і бюрократизмом перетискає горло кожному з нас. Втрачається віра в справедливість і в європейське майбутнє. І коли вже геть не вистачає повітря, кожен обирає свою тактику виживання: хтось пристосовується, хтось мириться, вичікує, а хтось розриває шаблони і відважується сказати: “НІ! Я хочу жити краще!”.

Програма «Адвокат Майбутнього» саме для тих, кому набридло просто чекати змін на краще; для тих, хто готовий проаналізувати власні перемоги і поразки, закатати рукава і працювати заради кращого майбутнього, творити його вже сьогодні. І знань законодавства тут замало. Це те, що називається “must have” для адвоката майбутнього.

Більшість адвокатів, включаючи мене, мало уявляли собі масштабність і результативність тренінгів. Але ми інтуїтивно йшли з надією щось змінити в собі і в суспільстві, обговорити наболіле. Це неможливо зробити без чесності. Тому першим провокативним викликом для учасників програми стала чесність, і насамперед, перед собою. Не знявши масок і шару бруду, який накопився на душі у кожного за роки роботи, неможливо просуватись далі. Йдеться не тільки про професійну сторону, але й про особисту. Адже програма націлена на роботу над собою в різних аспектах. Ми покроково знімаємо шар за шаром того бруду.

Чесно скажу, треба бути відважним, щоб в колі мало знайомих колег з різних регіонів бути максимально відвертим у всіх аспектах. Тому, найбільшим відкриттям для мене стало те, що багато хто на тренінгах готовий говорити про свої проблеми відкрито.

Але найціннішим і найскладнішим для мене на тренінгах стало відпрацювання двох наступних навичок: не дозволяти роботі поглинути себе з головою і розуміння справжніх інтересів інших. Це здається елементарно просто на словах, але тренінги показали, що з цим є складнощі в більшості учасників.

Працюючи 24/7, що часто зустрічається з-поміж адвокатів, забуваєш про грані між професійним і особистим життям. Тут кожному знайдеться що розповісти на цю тему. Для мене це питання стало особливо критичним з народженням дитини.  Як завжди все геніальне – просто. Елементарна повага до себе і своїх потреб та бажань допоможе вибудувати кордони. Без поваги до себе – не може бути поваги до інших, в тому числі, до клієнтів. Адвокат, який поважає себе, виділяє час на особисте життя, захоплення, саморозвиток, відпочинок має ресурс і натхнення працювати краще для своїх клієнтів.

Наступним важливим аспектом стало розуміння себе і своїх почуттів. І знову ж вибудовується проекція: тільки після того як зрозумієш себе – можеш розуміти інших. А без порозуміння і виявлення справжніх інтересів і потреб адвокат не може ефективно працювати.

Ось так поетапно вимальовується картина адвоката майбутнього, над  якою працюють і учасники програми, і експерти, тренери, організатори. І ця робота для кожного дасть свої результати не залежно від обставин.

Окремо хочеться сказати за організацію і атмосферу. Коли опиняєшся  під одним дахом серед кращих з масою ідей, але однією ціллю, стає по-справжньому гаряче. Високопрофесійні тренери і експерти додають такого жару до процесу, створюють таку енергетику, що дійсно хочеться жити і працювати по-іншому вже сьогодні. Цією енергією хочеться ділитись з іншими.

Після кожного модулю я перечитую свої нотатки, записую ідеї, пишу друзям-адвокатам і з нетерпінням чекаю наступних модулів. Відчуття, що майбутнє вже настало і кожен модуль, кожен день дає шанс стати кращим ніж вчора.

ВлВласюк Катеринаасюк Катерина Участь у Програмі «Адвокат Майбутнього» відкрила для мене можливість отримати нові знання, засвоїти їх на практичних заняттях та повсякденно використовувати на практиці. Помітно виріс мій фаховий рівень, адже я отримала базові знання з теми токсична комунікація, промов у суді, медіації, правильної та продуктивної комунікації з клієнтами. Переконана, що цю програму мають пройти усі адвокати. Знання, які передає Програма, дають можливість якісніше виконувати свою роботу та отримувати кращі результати. Професійність тренерів захоплює. Організація процесу навчання дозволяє засвоїти велику кількість матеріалу за досить короткий час. Спілкування з колегами надихає та дає можливість зрозуміти, що у нашої адвокатури є майбутнє. Дуже вдячна партнерам програми та організаторам за можливість навчатись та вдосконалюватись. Відчуваю себе щасливицею, адже аналогів програми в Україні немає. З нетерпінням чекаю наступного модулю.

Черватюк Юлія «Адвокат Майбутнього» змінив моє життя та надав мені відчуття «Я переможець!!!».Черватюк Юлія

Ті знання та навички, які ми отримуємо завдяки Програмі «Адвокат Майбутнього», допомогли мені не тільки розібратися зі своїм життям і своїми відносинами як з клієнтами, так і з іншими людьми, а й зберегли вже декілька сімей. Я почала більш адекватно дивитися на ті процеси, які мене раніше дуже турбували. Наразі я не задаю питання, коли бачу чи чую про погані вчинки людей. Приклади токсичної комунікації та її нівелювання дали мені змогу правильно реагувати не певні прояви такої комунікації з боку інших людей.

Стосовно мого відчуття «Я переможець!!!», воно полягає навіть не в тому, що я пройшла конкурс та потрапила до першої Золотої Сотні, хоча і цей факт мене надзвичайно хвилює та я радію з цього. Це відчуття полягає в тому, що за ці три модулі, які в нас були, я побачила себе як професіонала з іншого боку, я зрозуміла свою професійну цінність, і я зрозуміла, що йду в своєму житті правильним шляхом. Не знаю чому, але ні виграні справи, ні виправ дальні вироки не давали мені раніше такого яскравого відчуття перемоги. Мабуть це пов’язано із тим, що я вирішувала чиїсь проблеми, а Адвокат Майбутнього надав мені можливість заглянути всередину себе і досягти відчуття гармонійного стану. Мої відчуття, пов’язані із Програмою, я можу порівняти із шкаралупою яйця та з квіткою лотосу. Шкаралупа, від якої я позбавилася – це символ мене тодішньої, до участі, а квітка лотосу, що розвивається новими гарними пелюстками – це я сьогоднішня, яка із задоволенням пізнає себе і навколишній світ. А ще я усвідомила, що моє життя вже ніколи не буде таким, як раніше, і мене це дуже тішить. Вкотре дуже дякую організаторам цього неймовірного проекту, та ті можливості, які нам надали.

Тетяна МельниченкоТетяна Мельниченко Навчання на Програмі «Адвокат Майбутнього» стало для мене ковтком свіжого повітря, вдихнуло в моє буденне професійне життя свіже повітря. Приступаючи до навчання, я не очікувала на те, що в результаті участі в ньому зможу подивитися на цілу низку типових в адвокатській роботі ситуацій абсолютно по-новому.

Дуже приємне враження на мене справив склад учасників групи, в якій я навчаюся на проекті. За всі дні очного спілкування ми стали справжньою родиною, єдиним механізмом, потужною спільнотою, яка через постійну підтримку зв’язку за допомогою електронних мереж може стати горою за кожного з її членів, підтримати професійною порадою, підставити плече у випадку необхідності. Нашим тренерам, експертам і наставникам вдалося навчити та максимально розвинути в нас навички командної роботи та критичного мислення, яким, на превеликий жаль, не навчають в інститутах, і які так потрібні під час виконання доручень наших клієнтів.

Мені б дуже хотілося, аби інформацією та знаннями, даними нам, учасникам Проекту в першому та другому модулі, в сфері етики побудови ефективних взаємовідносин з процесуальними опонентами, колегами та клієнтами володіли всі мої колеги по адвокатському цеху. Адже, на превеликий жаль, питанням адвокатської етики ні під час підготовки майбутніх правознавців у вишах, ні в процесі семінарів з підвищення кваліфікації для адвокатів увага приділяється невелика. На проекті ж ми через виконання практичних завдань мали змогу опрацювати навички толерантного ставлення до інших людей незалежно від тих ролей, що вони виконують у процесі відправлення правосуддя або здійснення досудового розслідування.

Найбільшим відкриттям в рамках навчання під час другого модулю Програми «Адвокат Майбутнього» для мене стала медіація. Ця тема до проекту не викликала у мене певну зацікавленість, але саме завдяки залученим проектом тренеру, методиці навчання через участь у рольових іграх, я вперше відчула на собі позитивний вплив цього альтернативного способу розв’язання конфліктів.

Після повернення додому зі Львова я перечитала всі доступні електронні ресурси з теми медіації і серйозно замислилась про одержання спеціальної освіти у цій сфері. А поки що у своїй адвокатській практиці я вже активно застосовую знання з курсу медіації, отримані саме завдяки участі у Проекті.

З нетерпінням чекаю на початок навчання у новому модулі!

Насамкінець, хочу від усього серця подякувати авторам, організаторам, тренерам, експертам та наставникам Програми «Адвокат Майбутнього» за всі здобуті знання та навички.

14202752_10206442532974812_5478200438371087071_nПрохорова Ганна

Підготовка Програми «Адвокат Майбутнього», її широка презентація у ЗМІ та соціальних мережах, інформація на сайті – все це вселяло надію, що програма буде новою та інноваційною, та дійсно зможе надати поштовх для якісних змін в адвокатській спільноті. Разом з тим, порівнюючи своє навчання у школі та вузі, коли від нас вимагали лише вивчити матеріал і не зробити помилки, і кардинально протилежне іноземне навчання, коли ми не боялися вчитися і помилятися, а на семінарах викладачі збирали від нас, студентів, наші власні очікування від лекцій, перед початком першого модулю я відчувала певне хвилювання, яким же власне буде навчання в Програмі.

Проте після першого дня першого модулю, коли, здавалося, що у голові відбувається переворот свідомості, я відчула шалену радість від того, що мої побоювання не справдилися.

Відверто кажучи, найбільшим відкриттям для мене стала сама програма, її інформаційне наповнення та потужна сучасна команда, яка так наполегливо і самовіддано над нею працює. Виділити в цьому питанні щось окремо я не можу, тому що не відчуваю інакше, і щось спеціально вигадувати аби відповісти на поставлене питання було би нечесно. Я дійсно не очікувала, що це буде настільки «по-свіжому», настільки «смачно»!

Будучи людиною, що захоплюється живописом, «АМ» для мене – це начебто поява імпресіонізму серед офіційного академізму, новий поштовх, що дає змогу відчути власну внутрішню свободу, сповнює оптимізмом та надає крила.

Минуло два модулі, кожен з яких запам’ятався по своєму. З першого модулю, присвяченому роботі з клієнтом, особливо корисним для мене виявилися навички проведення інтерв’ювання клієнта та ефективної з ним взаємодії, а також навички управління емоціями та поведінки під впливом стресу. Протягом другого модуля, нас занурювали у найрізноманітніші ситуації, в котрих завжди були протилежні позиції.

Тому для мене особливо цікавою була побудова навичок комунікації у середовищі, коли у кожної зі сторін – своя правда. Також запам’яталися завдання, пов’язані з ефективним виступом адвоката у суді.

Оскільки в моїй роботі я досить часто стикаюся зі спілкуванням з іноземцями, які можуть мати власне бачення вирішення проблеми з огляду на положення свого національного законодавства, трапляються випадки, коли одразу порозумітися не завжди вдається. З того, що зараз пригадую, – конфліктна ситуація, яка виникла через «неекологічне» спілкування моєї співрозмовниці з відомої міжнародної компанії, яка вела проект клієнта в одній з країн далекого сходу. Непорозуміння виникло з приводу особливостей завірення документів, які необхідно було подавати до українського суду.

Після 10-ти хвилинної розмови стало зрозуміло, що ми одне одного не чуємо і говоримо на різних мовах, і причина в цьому не те, що мовою спілкування є англійська. Вдавшись до техніки «активного слухання» та застосувавши методи «для вас важливо», «радости-на-гадости», «да, но…» («зато»), м’який захист від жорсткої агресії виявився надзвичайно ефективним для подолання цієї конфліктної ситуації.

Писарев ЯрославПисарев Ярослав

Напередодні четвертого модулю навчального проекту «Адвокат Майбутнього» я все більше впевнююся, що майже рік тому, подавши свої документи до участі у Програмі, зробив правильно. Так, опинившись у сотні учасників, на першому ж модулі ми постали перед питанням: «Який він, адвокат майбутнього?». Мова навіть не

йшла про знання в юриспруденції, бо це навіть не обговорюється, у фокусі були маркери рівня професійності, сучасні інструменти в роботі адвоката та перспективи професії.

Перший модуль став зануренням в емоційну складову роботи з клієнтом: активне слухання, як можливість просіяти емоції і виокремити правову проблему, при цьому дотримуючись етики, не нехтуючи станом клієнта. Ефективність роботи адвоката залежить від наявності двосторонньої довіри та безпеки у відносинах між адвокатом і клієнтом, особливо коли клієнт уразливий. Завдяки тренерській команді і ресурсу групи протягом модулю створилися «лабораторні умови» для відпрацювання такої ситуації. Говорячи про майбутнє адвокатури ми, безсумнівно, повинні концентруватися на теперішньому, враховуючи досвід минулого.

В очікуванні другого модулю, ми з колегами обговорювали можливі питання і теми, які підготують тренери, та їм дійсно вдалося здивувати – почали зі стресу та кола-проблем. Стрес-менеджмент, як одна з важливих складових ефективності роботи адвоката. Клієнт і його рідні та зацікавлені особи, обвинувачення, суддя, свідки – всі вони є стресогенами, а ще додати строки, вагу відповідальності, об’єми роботи, законодавство, яке постійно змінюється – це і є реальність адвоката. Але навчання показало, що володіючи навичками управлінням стресом, адвокат залишається у своїй ролі

і здатен, навіть за умови сильної емоційної напруги, утримувати справу у правовому полі. Серйозним викликом для адвоката є процес медіації, і саме уміння керувати стресами дозволяє знайти нейтральну позицію, між сторонами конфлікту, вивести питання у правове поле і вирішити, у досудовому порядку.

Я з інтересом чекаю на продовження навчання.

Артем ДонецьАртем Донець

Пройшов «екватор» Програми «Адвокат Майбутнього», яка є найяскравішою подією в професійній сфері для мене в 2017 р. Багато людей і адвокатів задають два типових питання з приводу цієї програми. Перший: Що таке «Адвокат Майбутнього». Другий: Навіщо воно тобі треба?

Спочатку я, недовго задумуючись, відповів, як написано на сайті програми: програма ця спрямована на професійний розвиток адвокатів і реформування національної системи правосуддя, частиною якої і є адвокати. Відповідь на друге запитання логічно випливала з першої відповіді: щоб професійно розвиватися і таким чином реформувати це саме правосуддя в Україні.

Але в міру участі в програмі для мене стала явною ще одна дуже важлива і не заявлена, проте незримо присутня, мета організаторів: згуртування адвокатської спільноти за рахунок спілкування між членами групи навколо системи професійних цінностей та етики адвокатської діяльності найвищих стандартів.

Уже сам по собі відбір учасників програми ставив високу планку для бажаючих взяти в ній участь, але в міру проходження моєї групою модулів в Києві, Львові спілкування в групах та між групами ставало тіснішим і більш насиченим, а рівень професійних дискусій та обміну досвідом на перервах між сесіями не поступався за насиченістю самим заняттям і отримував своє логічне продовження у вигляді вечірніх позанавчальних зустрічей і спілкування. Але і після закінчення кожного наступного модуля спілкування і обмін досвідом не припинялося.

Рівень учасників, кожен з яких є, без сумніву, професіоналом, спеціалізація в різних галузях права та практиках, бажання ділитися знаннями і обмінюватися накопиченим колосальним досвідом зробив спілкування членів групи просто захоплюючим. Група зустрічалася на міжмодульних програмних і непрограмних заходах, обговорювала в проміжках між модулями застосування отриманих навичок.

Особисто для мене така згуртованість раніше незнайомих адвокатів з різних регіонів України була досить несподіваною.

Важливо, що на тренінгах нас вчать правильній комунікації. Починали з теми «робота з клієнтом» і вже в другому модулі говорили про «комунікацію з опонентами і суддею».

Як адвокат, який щодня приймає участь в судових засіданнях та слідчих діях, вирішив на практиці спробувати застосувати навички з протидії токсичній комунікації з
процесуальними опонентами.

Довго розписувати обставини не буду, але скажу коротко: ця штука реально працює!

Матеріал, викладений у цій статті – це особисті погляди учасників Програми. Вони не є офіційною позицією Програми «Адвокат Майбутнього», Асоціації правників України, Всеукраїнського об’єднання адвокатів, які надають безоплатну правову допомогу, проекту «Доступна та якісна правова допомога в Україні», Канадського бюро міжнародної освіти або Уряду Канади».

Матеріал вперше опубліковано на сайті Юридичної Газети.