Урочисте відкриття програми «Адвокат Майбутнього»

17.02.2017 р. в Будинку прийомів уряду в м. Києві відбулося офіційне відкриття програми «Адвокат Майбутнього» — першої всеукраїнської програми професійного розвитку для адвокатів, під час якого презентували підхід до реалізації навчальної Програми та її основні складові. Учасники першої сотні мали можливість познайомитися з розробниками Програми, експертами й тренерами, а також почути про досвід співпраці між юридичними спільнотами України та Канади у сфері професійного розвитку.

Модератором заходу виступив Андрій Вишневський, керівник програми «Адвокат Майбутнього». З вітальними словами до учасників звернулися Надзвичайний та Повноважний Посол Канади в Україні Роман Ващук, Міністр юстиції України Павло Петренко, Президент Асоціації правників України Денис Бугай, Директор, голова відділу міжнародного розвитку, Посольства Канади в Україні Карім Моркос, Віце-президент Канадського бюро міжнародної освіти, директор проекту «Доступна та якісна правова допомога в Україні» Лариса Бізо, експерт з питань професійного розвитку, Канадська асоціація юристів, Шейла Редел, голова ГО «Всеукраїнське об’єднання адвокатів, які надають безоплатну правову допомогу» Вікторія Мітько.

Відкриваючи церемонію, Андрій Вишневський зауважив, що наявність та залучення професійних, компетентних і доброчесних представників юридичної професії має ключове значення для життєздатності системи правової допомоги в Україні. Завдяки програмі «Адвокат Майбутнього» українські адвокати мають можливість вчитися на основі найкращого канадського досвіду та покращувати свої професійні навички. «Впевнені, що ця Програма сприятиме зміцненню верховенства права в Україні та реформам у сфері правосуддя», — зазначив він.

«Канада ділиться своїм досвідом, аби допомогти вам захищати права найбільш вразливих груп населення в Україні. Життєздатна система правової допомоги потребує професійних та чесних адвокатів. Я сподіваюся, що ця тренінгова програма дозволить вам самовдосконалитися та зробити внесок у розвиток юридичної спільноти, а отже, стати справжніми адвокатами майбутнього», — підкреслив Роман Ващук.

У свою чергу, Павло Петренко зазначив: «Як сказав один філософ, рівність прав — це не лише те, що ними можна скористатися, але й те, що ці права надані людям від народження. Саме захисниками права кожного є адвокати. Адвокат і юрист — це не професія, а стиль життя, коли нецікаві літери та речення закону перетворюєш на живе спілкування й робиш сенсом свого життя. Цей захід — унікальна можливість обмінюватися досвідом».

«Це перший настільки масштабний проект для юридичної спільноти в Україні. Це не просто унікальна платформа професійного розвитку, це соціальна та інтелектуальна інвестиція. Понад рік підготовчих робіт, відрядження до Канади, тижнева сесія та стратегічні наради з колегами з Канади, конкурсний відбір, обробка більше ніж 700 анкет адвокатів, співбесіди з десятками потенційних експертів і тренерів вже позаду», — розповів Денис Бугай.

За його словами, головна особливість полягає у тому, що програма «Адвокат Майбутнього» має на меті створити горизонтальну комунікацію між професіоналами з усіх регіонів країни, об’єднати прогресивні сили адвокатури в єдину мережу, сприяти впровадженню реформ як на регіональному, так і на державному рівнях. Основний критерій для адвоката майбутнього — наскільки він готовий стати агентом змін і виступити лідером нового часу, відповідати високим стандартам етики професії та мати бажання ламати корупційні й протизаконні практики.

Карім Моркос зуважив, що довіра є надважливою в системі правосуддя України. Адвокатура має сприяти розбудові цієї довіри. Тренінгова програма «Адвокат Майбутнього» допоможе адвокатам надавати правничу допомогу відповідно до найвищих професійних та етичних стандартів. Ця програма сприятиме розвитку спроможності адвокатів відігравати основну роль у встановленні верховенства права, розбудові справедливої та доступної системи правосуддя в Україні.

«В основі будь-якої програми професійного розвитку адвокатів, насамперед, має бути захист прав людини. Це означає, що адвокати повинні розуміти потреби клієнтів, а особливо — потреби вразливих груп населення, адже від цього залежить доступ людей до правосуддя та якість правової допомоги. Проект «Доступна та якісна правова допомога в Україні» підтримує розробку та впровадження Програми «Адвокат Майбутнього». Ми переконані, що необхідно інвестувати у розвиток професійної адвокатської спільноти, яка відіграє важливу роль у підтримці сталого розвитку системи надання безоплатної правової допомоги в Україні», — повідомила Лариса Бізо.

За словами Шейли Редел, надзвичайно важливим для адвокатів є розвиток саме навичок надання правової допомоги, зокрема ефективної комунікації з різними зацікавленими сторонами, з клієнтами насамперед. Особлива увага під час навчання адвокатів у Канаді приділяється питанням етики, адже дотримання етичних принципів діяльності безпосередньо впливає на якість правової допомоги та репутацію адвоката. В програмі «Адвокат Майбутнього» ця тема є наскрізною. «Я дуже рада, що маю можливість передати свій багаторічний досвід навчання канадських адвокатів колегам в Україні. Я щаслива співпрацювати з чудовою командою програми «Адвокат Майбутнього», — зазначила експерт.

«З огляду на публічність професії, яка передбачає спілкування з різними верствами суспільства, адвокат просто зобов’язаний бути мірилом честі, гідності та шанобливого ставлення до людей. Нині ми мимоволі втягуємося у всілякі баталії, політичні ігри, корпоративні битви. Хоча будучи представником мирної професії, адвокату необхідно вміти будувати мости, а не стіни й барикади. Такий запит суспільства літає у повітрі. Щоб рухатися вперед, необхідно дивитися в одному напрямі, об’єднувати, бути активним та доброзичливим, вміти домовлятися, бути чесним у професії. Потрібно продовжувати цьому вчитися, розуміючи, що великі зміни починаються з кожного з нас», — висловила свою думку Вікторія Мітько.

Програма «Адвокат Майбутнього» покликана сформувати професійне співтовариство адвокатів, члени якого будуть активними агентами змін з високоетичними стандартами роботи, впроваджуватимуть реформи як на регіональному, так і на державному рівнях, а також будуть готові вдосконалювати єдині стандарти надання правничої допомоги та ефективної реалізації повноважень адвокатського самоврядування.

Програма реалізується Асоціацією правників України (АПУ) та Всеукраїнським об’єднанням адвокатів, які надають безоплатну правову допомогу (BALAP) за підтримки проекту «Доступна та якісна правова допомога в Україні», який впроваджується Канадським бюро міжнародної освіти в партнерстві з Координаційним центром з надання правової допомоги та фінансується Урядом Канади.

Нагадаємо, що в січні 2017 р. із 707 заявок адвокатів було сформовано першу сотню відібраних учасників програми «Адвокат Майбутнього», які протягом року пройдуть навчання в 4-х містах країни (Києві, Львові, Одесі та Харкові). Навчання розпочнеться у м. Києві 18.02.2017 р.