Дмитро Терлецький: «Пандемія – не привід нехтувати Конституцією та зазіхати на демократію»

Передача повноважень парламенту, уряду чи президента один одному чи будь-якому іншому органу влади не відповідає чинній Конституції і може становити загрозу демократії. Про це «Адвокату майбутнього» заявив учасник програми, адвокат, к.ю.н., доцент Дмитро Терлецький.

Він прокоментував ініціативу Міністра внутрішніх справ Арсена Авакова, підтриману Прем’єр-міністром Денисом Шмигалем під час засідання Кабінету Міністрів 18 березня, щодо розробки відповідного законопроекту.

Нагадаємо, Прем’єр-міністр доручив розробити законопроект, який, за його словами, «дасть змогу державним органам влади делегувати свою частину повноважень іншому органу влади для прийняття критично необхідних для життєдіяльності країни рішень».

«Тому що ми, насправді, не знаємо, які наслідки будуть: чи Верховна Рада буде заблокована, чи Кабмін, чи президент… буде унеможливлений виконувати повноваження», – зазначив Денис Шмигаль.

«Якщо опустити усі припущення щодо того, що, насправді, мав на увазі Прем’єр-міністр, і зосередитись на «передачі повноважень» між трьома найвищими органами влади, то, така ідея не відповідає чинній Конституції і може становити загрозу демократії.

Будь-які зміни у цьому напрямку можуть порушити конституційно визначений баланс між гілками державної влади і призвести до узурпації державної влади», – зазначив Дмитро Терлецький, додавши, «що для держави, яка шостий рік перебуває у стані фактичної війни, важко було вибрати більш невдалий момент для генерування настільки небезпечних ініціатив».

«Показово, що в той самий час, коли, наприклад, канцлер Німеччини Ангела Меркель публічно закликає співгромадян до єднання і наголошує на неухильному дотриманні демократичних засад урядування, в Україні пропонують запровадити «плаваючі повноваження» парламенту, уряду чи президента для, як сказав Прем’єр-міністр, – прийняття критично необхідних для життєдіяльності країни рішень», – сказав він.

Дмитро Терлецький наголосив, що «без введення надзвичайного стану будь-які заходи щодо обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина, навіть задля запобігання поширення на території України коронавірусу COVID-19, є неконституційними».

«Введення надзвичайного стану передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози та забезпечення безпеки і здоров’я громадян, нормального функціонування національної економіки, органів державної влади та органів місцевого самоврядування, захисту конституційного ладу», – відзначив він.

«Процедура оголошення надзвичайного стану чітко прописана в законодавстві. Це – прерогатива президента, що повинна бути підтримана парламентом. І, звісно, президент не може тимчасово передавати свої повноваження будь-якому іншому органу. Конституція містить вичерпний перелік підстав дострокового припинення повноважень глави держави. Одна з них – неспроможність їх виконання за станом здоров’я. Після дотримання певної процедури, яка знову ж таки врегульована Конституцією і Регламентом Верховної Ради, його повноваження має виконувати голова парламенту. Будь-які заходи щодо концентрації влади поза вказаним правовим режимом і відповідними процедурами, на мою думку, є зловживанням владою», – сказав конституціоналіст.

При цьому, додав він, незалежно від введення надзвичайного стану, «спроби під завісою боротьби із коронавірусом нашвидкуруч вирішити політичні чи економічні питання в недемократичний по суті спосіб однозначно призведуть до вкрай негативних для усіх нас наслідків».

***

Матеріали, викладені у цій статті — це особисті думки автора. Вони не є офіційною позицією ГО «Адвокат майбутнього», ВГО «Асоціація правників України», ВГО «Всеукраїнське об’єднання адвокатів, які надають БПД» та Посольства США в Україні.

Програма «Адвокат майбутнього» — дієва мережа адвокатів, що об’єднує лідерів думок адвокатури, які надають правничу допомогу відповідно до найвищих етичних стандартів, є агентами змін у суспільстві та лідерами у професійній спільноті.

Програма «Адвокат майбутнього» була започаткована у 2016 р. і вперше реалізована в межах проєкту «Доступна та якісна правова допомога в Україні», що виконується Канадським бюро міжнародної освіти за підтримки Уряду Канади у співпраці з Координаційним центром з надання правової допомоги. Наразі вона впроваджується і розвивається за підтримки Відділу з правоохоронних питань Посольства США в Україні, Громадською організацією «Адвокат майбутнього», у партнерстві з Асоціацією правників України та Всеукраїнським об’єднанням адвокатів БПД.