Випускники програми стали співавтороми законопроєкту щодо адвокатських запитів
Депутатам пропонують посилити відповідальність посадових осіб за ненадання інформації на адвокатські запити.
Випускники програми «Адвокат майбутнього», заступник голови Комітету захисту прав адвокатів Ради адвокатів Одеської області Вадим Семенов та заступник голови Ради адвокатів Одеської області Олександр Козлов підготували відповідний законопроєкт №3327 («Проєкт Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення порядку складення протоколів про адміністративне правопорушення за порушення права на інформацію»). Ним пропонується внести зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення, Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» та інших законів.
Ініціатором законопроєкту, як зазначається на сайті парламенту, виступив раніше експерт програми, а нині – народний депутат та голова Комітету Верховної Ради з питань правової політики – Андрій Костін.
«Минулого року на День адвокатури ми з Олександром Козловим підбивали підсумки роботи комітету Ради (адвокатів Одеської області – ред.) із захисту прав адвокатів. Зі 130 протоколів лише чотирьох осіб вдалось притягнути до відповідальності (за ненадання інформації адвокатам – ред.). Схожа ситуація була і в 2018 році», – розповідає в коментарі «Адвокату майбутнього» Семенов.
«Зазвичай, судді повертають протоколи з формальних причин. До прикладу, не роз’яснили права, немає підпису тощо. Ми намагалися спілкуватися з окремими суддями, пояснювати їм ситуацію, але це не давало результату. І от ми вирішили ініціювати зміни до законодавства. Тим паче, сьогодні в парламенті працює Андрій Костін (колишній заступник голови Ради адвокатів Одеської області – ред.). Ми озвучили йому цю ідею, він сказав: готуйте (законопроєкт – ред.). От і підготували», – додає Семенов.
За його словами, законопроєкт враховує судову практику розгляду протоколів про адміністративні правопорушення, складених регіональними радами адвокатів.
Так, у проєкті закону визначений чіткий перелік відомостей, які повинен містити протокол про адміністративні правопорушення. А регіональним радам адвокатів надається право оскаржувати постанови суддів у справі про адміністративне правопорушення.
Новелою законопроєкту стала можливість складання протоколу без присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. В такому випадку законопроект визначає обов’язок уповноваженої особи, яка складає протокол, направити особі, яку притягають до відповідальності, пропозицію з’явитися до місця складання протоколу для його підписання.
Якщо особа не була присутня під час складання протоколу, її права і обов’язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, зазначаються в протоколі, який надсилають такій особі за її місцем проживання, роботи або служби.
До протоколу про адміністративне правопорушення, який був складений у відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, додаються докази направлення такій особі пропозиції прибути до місця складання протоколу для його підписання та одного примірника протоколу про адміністративне правопорушення.
Крім цього, законопроект передбачає значне збільшення розмірів штрафів за ненадання відповіді на запит адвоката, неправомірну відмову в наданні йому інформації, несвоєчасне або неповне надання інформації, надання інформації, що не відповідає дійсності.
Нагадаємо, відповідно до Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», адвокат має право отримувати інформацію та копії документів шляхом направлення адвокатського запиту до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб, підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності.
За даними Національної асоціації адвокатів України, впродовж першого кварталу цього року до рад адвокатів регіонів надійшло 299 звернень адвокатів про ненадання інформації на адвокатський запит. Складено 70 протоколів про адміністративні правопорушення. Кількість відмов у складенні протоколів становить 122. Судами задоволено лише три протоколи.
https://unba.org.ua/assets/uploads/news/zvity/RAR_I_2020.pdf
https://unba.org.ua/assets/uploads/news/zvity/RAR_rik_2018.pdf
Матеріали, викладені у цій статті — це особисті думки автора. Вони не є офіційною позицією ГО «Адвокат майбутнього», ВГО «Асоціація правників України», ВГО «Всеукраїнське об’єднання адвокатів, які надають БПД» та Посольства США в Україні.
Програма «Адвокат майбутнього» — дієва мережа адвокатів, що об’єднує лідерів думок адвокатури, які надають правничу допомогу відповідно до найвищих етичних стандартів, є агентами змін у суспільстві та лідерами у професійній спільноті.
Програма «Адвокат майбутнього» була започаткована у 2016 р. і вперше реалізована в межах проєкту «Доступна та якісна правова допомога в Україні», що виконується Канадським бюро міжнародної освіти за підтримки Уряду Канади у співпраці з Координаційним центром з надання правової допомоги. Наразі вона впроваджується і розвивається за підтримки Відділу з правоохоронних питань Посольства США в Україні, Громадською організацією «Адвокат майбутнього», у партнерстві з Асоціацією правників України та Всеукраїнським об’єднанням адвокатів БПД