Етика адвоката: Роль наставника

Учасники та випускники Програми «Адвокат Майбутнього» діляться практичними кейсами застосування Правил адвокатської етики. Чи стали для них ПАЕ провідником в прийнятті рішення?

Своєю історією поділився Артем Донець, адвокат, випускник Програми «Адвокат Майбутнього».

Історія #2 Роль наставника

«Не можна неправдою і злом побороти неправду і зло.

Вперше з етичними засадами поведінки адвоката я зіштовхнувся ще будучи помічником адвоката у 2009 р. Тоді мій наставник та адвокат був змушений постати перед болючим вибором: піддати підзахисного ще більш тяжкому обвинуваченню та можливості довічного засудження чи бути чесним до кінця з ним і слідчими органами та боротися за виправдання в особливо тяжкому обвинуваченні. Пам’ятаю свій розпач та безсонні ночі… Що ж робитиме мій наставник? Яке рішення прийме клієнт? Чим закінчиться досудова стадія?

На мою радість ще «зеленого» помічника, мій наставник був досвідченим та етично цілісним адвокатом. Він обрав, як і завжди у своїй практиці, стратегію законнсті, чесності перед клієнтом і максимальної нетолерантності до проявів зловживання процесуальними правами та позапроцесуальним впливом.

Клієнт обрав і адвокат підтримав найважчий та найболючіший варіант: повне заперечення обвинувачень і відстоювання правоти в суді. Вони пройшли через три інстанції. Саме завдяки вірності етичним настановам в адвокатській діяльності навіть у найважчі моменти клієнт та адвокат могли довіряти один одному. До речі, клієнта було виправдано за всіма статтями, а справа щодо нього була закрита.

Надалі було ще чимало таких моментів у практиці мого наставника, але я вже був певний щодо того, яке рішення він прийме – діяти лише в законних інтересах клієнта, чесно і відверто відстоювати його інтереси.

З аналогічною проблемою я зіштовхнувся вже як молодий адвокат у 2012 р. Я долучився до захисту обвинувачуваного в особливо тяжкому злочині. Були моменти, коли лише тривале обговорення етичних засад діяльності адвоката з клієнтом та адвокатами інших підзахисних втримувало клієнтів від розпачу, а адвокатів – від якомога швидшого розв’язання справи, навіть коли це передбачало довгу боротьбу та багаторічні суди.

Також хочу згадати один випадок з моєї нещодавньої практики у кримінальному провадженні. Я долучився до захисту в резонансній кримінальній справі як захисник особи, якій було повідомлено про підозру. У справі брали участь як підозрювані особа А (з адвокатом W), Б (з адвокатом X), В (з адвокатом Y), Г (з адвокатом Z).

Мій підзахисний В після повідомлення про підозру опинився за ґратами, де від нього пішов адвокат Y, якого порекомендував йому слідчий СБУ. Я вступив у справу, замінив адвоката Y і почав дії щодо захисту клієнта. Раптом на стадії закінчення досудового розслідування нам стало відомо, що колишній адвокат Y мого клієнта уклав угоду з підозрюваним А. Вони разом визнали вину, їхній епізод з викривальними свідченнями щодо мого клієнта й інших фігурантів справи було скеровано до суду, який закінчився обвинувальним вироком щодо підозрюваного А. Я вжив низку заходів, відреагувавши на порушення ПАЕ адвокатом Y (згідно зі ст. 20).

Резюмуючи, хотів би зазначити, що етичні засади адвокатської діяльності – це не лише ефемерні, далекі та незрозумілі приписи, необхідні для складання кваліфікаційного іспиту, а набагато більше. Це фундамент, альфа та омега адвокатської діяльності!

Адвокати – це частина системи правосуддя. Саме їм пощастило мати найбільш якісно та повно виписані правила професійної етики, навіть у порівнянні з етичними засадами суддівської професії та кодексу професійної етики прокурорів.

На жаль, сьогодні кожна з 3-х складових системи правосуддя має власні (іноді негармонізовані) етичні кодекси. Однак подальший розвиток системи правосуддя потребує розробки та впровадження в державі єдиного етичного кодексу правника. Це не лише вимога часу, але й добра практика країн з багатовіковою історією становлення системи правосуддя, а отже, це наш майбутній шлях».

Опубліковано у тижневику «Юридична газета».

***

Матеріал, викладений у цій статті, – це особисті погляди автора. Вони не є офіційною позицією програми «Адвокат Майбутнього», Асоціації правників України, Всеукраїнського об’єднання адвокатів, які надають безоплатну правову допомогу, проекту «Доступна та якісна правова допомога в Україні», Канадського бюро міжнародної освіти або Уряду Канади та Посольства США в Україні.

Шановні учасники, ми нагадуємо, що Програма «Адвокат Майбутнього» рада отримувати та ділитися з усією спільнотою Програми Вашими успіхами та подіями професійного життя. Чекаємо на Ваші повідомлення за адресою: info@tomorrowslawyer.org

«Адвокат Майбутнього» – дієва мережа адвокатів, що об’єднує лідерів думок адвокатури, які надають правничу допомогу відповідно до найвищих етичних стандартів, є агентами змін у суспільстві та лідерами у професійній спільноті.

Програма «Адвокат Майбутнього» була розроблена протягом 2016-2017 рр. за підтримки проекту «Доступна та якісна правова допомога в Україні» з експертним внеском Канадської асоціації юристів. У 2018 р. Програма «Адвокат Майбутнього» реалізується Асоціацією правників України та Всеукраїнським об’єднанням адвокатів, які надають безоплатну правову допомогу, за підтримки Посольства Сполучених Штатів Америки та проекту «Доступна та якісна правова допомога в Україні», що фінансується Урядом Канади та впроваджується Канадським бюро міжнародної освіти.