Рік у Програмі «Адвокат Майбутнього»: Сподівання та Враження
«Наприкінці жовтня чверть так званої «золотої» сотні адвокатів (зокрема, друга група, учасницею якої була автор статті) успішно завершила навчальну Програму «Адвокат Майбутнього» – першу всеукраїнську програму професійного розвитку адвокатів, розроблену канадськими адвокатами та адаптовану українськими експертами, яка стартувала на початку 2017 р. З понад 700 конкурсантів до участі у Програмі відібрали 111 адвокатів з різних регіонів України, які протягом року проходили навчання у Києві, Львові, Харкові та Одесі в межах 4-х модулів.
Традиційна пострадянська система освіти, через яку більшість з нас пройшли, нав’язувала навчання як обов’язок і вселяла страх вчиняти помилки або зробити щось не так, як усі. Програма «Адвокат Майбутнього» продемонструвала, що навчання може (і повинно!) бути цікавим та безперервним процесом у житті кожного, хто прагне стати професіоналом найвищого рівня у певній галузі, а також тих, хто прагне бути освіченою та всебічно розвиненою особистістю.
Програма розвитку
Соціологічні дослідження вже не одне десятиліття доводять, що для успішної та продуктивної роботи важливі не лише професійні навички, а й додаткові знання та компетенції, які неможливо отримати в університеті. Передусім, програма спрямована на розвиток soft skills адвокатів, тобто таких особистісних рис, які визначають рівень емоційного інтелекту. Фахівці вважають, що hard skills допомагають під час інтерв’ю, але щоб отримати роботу, зберегти її та забезпечити кар’єрне зростання, необхідні саме soft skills.
Звісно, адвокат повинен бути професіоналом у своїй справі, проте без відповідних «м’яких» навичок навряд чи можливо досягти масштабного успіху. Вміння співпрацювати та вести переговори, бути адаптивним і гнучким, вибудовувати довірчі відносини як серед колег, помічників та асистентів, так і з клієнтом, судом, мати критичне мислення, креативність, емпатію, вміти мотивувати інших – це надзвичайно важливі вміння та навички, без належного рівня яких складно будувати професійне, суспільне та особисте життя, адже вони системно покращують продуктивність і персональну ефективність у роботі. Провідні міжнародні та українські компанії вже давно впровадили систему навчання і розвитку, а наставництво наразі є однією з найважливіших функцій будь-якого керівника. Без персонального розвитку не буде розвитку кар’єрного, а отже, не буде сильної команди однодумців на роботі.
Ключ до щастя – займатися тим, що любиш
Навчання за Програмою «Адвокат Майбутнього» побудоване так, щоб кожен адвокат, незалежно від досвіду та галузі спеціалізації, міг бути активним учасником тренінгу. Нам пропонують виконувати поставлені завдання, долучатися до активної взаємодії та командної роботи, продукувати певне бачення ситуації, готувати промову чи виступ, одразу на практиці «прокачувати» отримані під час тренінгу знання у змодельованих ситуаціях. Щоразу доводилося переборювати себе, робити певні зусилля, виходячи за межі звичного та демонструючи іноді не найкращі свої вміння перед колегами-адвокатами. Однак згодом можна було критично оцінити результати своєї роботи (до того ж, не лише невдачі, але й успіхи).
Програма складалася з 4-х навчальних модулів, присвячених питанням роботи адвоката з клієнтом та етиці спілкування, взаємодії адвоката з судом та іншими учасниками процесу, комунікації в адвокатській спільноті, незалежності адвоката і правосуддя, розвитку лідерських здібностей, менторства та наставництва, комунікації з різними засобами масової інформації, в соціальних мережах, особливостям роботи з громадською думкою. Наскрізними темами, що червоною ниткою проходять крізь всі модулі, є етика адвоката, лідерство та комунікація. Разом з учасниками, крім організаторів, у модулях працювали експерти, прикріплені до кожної з груп, а також найкращі професійні тренери України, які проводили відповідні тематичні заняття.
Професіонали справи
Кожен модуль був особливим та по-своєму запам’ятався. Перший був присвячений навичкам проведення співбесіди з клієнтом, встановлення з ним контакту. В межах цього модуля особливий акцент був зроблений на Правилах адвокатської етики, дотримання яких є одним з основних професійних обов’язків адвоката відповідно до чинного законодавства України. Учасникам моєї (другої групи) дуже пощастило, адже серед експертів програми була Ольга Жуковська – відомий український адвокат, заслужений юрист України, автор робочого проекту перших писаних правил етики адвокатів незалежної України. Вона допомогла відчути та зрозуміти особливу значущість етичної поведінки адвоката у професійному середовищі та повсякденному житті.
Ще одним досвідченим експертом команди «Адвокат Майбутнього» був Володимир Сущенко – доцент факультету правничих наук НаУКМА, виконавчий директор Центру дослідження проблем верховенства права, заслужений юрист України. Спираючись на глибокі знання права та позиції власного життєвого досвіду, він навчав учасників бути відповідальними лідерами в адвокатській спільноті. Мудрість, дружня порада та безмежно щира підтримка від такого фахівця – це те, що надихало рухатися вперед.
Активну участь у роботі з учасниками програми взяв відомий адвокат, заступник голови ради адвокатів Одеської області Андрій Костін. Він неодноразово підкреслював важливість спільного розуміння ролі адвоката в суспільстві як захисника прав і свобод людини та звертався до людиноцентризму адвокатури.
Під час другого модуля адвокати здобували навички комунікації в середовищі, в якому кожна зі сторін має свою правду, вчилися розвивати емоційний інтлект, керувати емоціями, практикували медіацію. Особливу увагу тренери приділяли ефективним виступам адвоката в суді. До слова, автор статті перемогла в конкурсі скоромовок (який проходив до тренінгу з виступу адвоката в суді)! Досі пам’ятаю ту жахливу скоромовку про вовка-вовцюгу, яку довелося проговорити щонайменше 5 разів. Однак воно того вартувало! Загалом, атмосфера під час тренінгів була надзвичайно приємною та дружньою. Напевно, це стало запорукою успіху та вдалого засвоєння матеріалу.
Третій модуль був присвячений розвитку лідерства та роботі в команді. Питання усної та письмової комунікації з різними засобами масової інформації, застосування соціальних медіа, робота зі ЗМІ у справах, що викликають суспільний інтерес – все це розглядали під час четвертого модуля.
Адвокат нових цінностей
Можу стверджувати, що програма «Адвокат Майбутнього» як проект, спрямований на утвердження нових професійно-етичних цінностей в адвокатській спільноті, насправді може захищати та просувати зміни, яких вимагає українське суспільство, а також підняти лідерство в адвокатському середовищі на новий рівень. Тому, відповідаючи на запитання: «Хто він – адвокат майбутнього?», впевнено можна сказати: «Адвокат майбутнього – це адвокат нових цінностей».
Вперше опубліковано на сайті видання «Юридична Газета».
Матеріал, викладений у цій статті – це особисті погляди учасників Програми. Вони не є офіційною позицією Програми «Адвокат Майбутнього», Асоціації правників України, Всеукраїнського об’єднання адвокатів, які надають безоплатну правову допомогу, проекту «Доступна та якісна правова допомога в Україні», Канадського бюро міжнародної освіти або Уряду Канади»
Шановні учасники, ми нагадуємо, що Програма «Адвокат Майбутнього» рада отримувати та ділитися з усією спільнотою Програми Вашими успіхами та подіями професійного життя. Чекаємо на Ваші повідомлення за адресою: info@tomorrowslawyer.org.